Tublide juristide esiletoomine ja soolapuhujatest eraldamine oleks Eesti õigusturul hädavajalik, kirjutab ajakirjanik Marta Jaakson.

- Marta Jaakson.
- Foto: Andras Kralla
Kujutlege, et lähete arsti vastuvõtule ja laua taga kopsib härrasmees eelmise kliendi stiletodele uusi kontsaplekke alla. Märkides muu hulgas, et haridust tal ei ole, aga nõu võib ja oskab ikka anda. Pealekauba soodsamalt või lausa tasuta. Kas usaldaksite talle oma ihuhäda?
Mina ei usaldaks. Küsimus ei ole selles, et üks inimene ei võiks olla multitalent. Ega selleski, et kes palju teeb, see palju jõuab. Küsimus on selles, kas soodsama nõu andja annab ka kvaliteetset nõu. Kas ta vastutab selle eest, et tema abi veel hullemat auku ei kaeva.
Usun, et kõrg- ja ametikoolid jagavad oma teadmisi ikka asja pärast. Kooli lõpetades kinnitab haridusasutus, et diplomi omandanu on spetsialist.
Seega oleks mul rõõm näha, et ka
õigusbüroodele kehtestataks sarnased nõuded nagu advokaadibüroodele. Kui õigusbürool oleks varaline vastutus, siis kaoksid usutavasti turult ka suvalised soolapuhujad. See oleks hea õigusturu puhtusele ja looks õigusteenuste kvaliteedis uue taseme. Ning annaks võimaluse pädevatel silma paista, kuna Eesti ligi 800 õigusbüroo ja -nõustaja hulgas on palju haritud ja kvaliteetset nõu pakkuvaid juriste.
See on aga ainult üks võimalus. Juristide liit on lahendusena välja pakkunud anda juristidele nn kvaliteeditasemeid. Siin saaksid tublid juristid ise aktiivselt õla alla panna. Kui palju lihtsam oleks ju õigusturul tegutseda, kui saaksid ette näidata, et oled tunnustatud.
Kolmanda variandina on välja pakutud, et kohtus esindavatelt juristidelt nõutaks samuti kutsekindlustust ja kõrgemat kvalifikatsiooni.
Ükskõik, mis lahenduse peale ka juristid ise või riik ei tule, tublide juristide esiletoomine ja soolapuhujatest eraldamine on hädavajalik. Mitte ainult juristide pärast, vaid ka raskesse seisu sattunud inimeste pärast, kel pole õigusabi jaoks rahatähti nagu lehvikut lehvitada.